8 علامت و نشانه­ ی کمبود ویتامین آ

8 علامت و نشانه­ ی کمبود ویتامین آ

13:00120

دو نوع ویتامین آ در غذا وجود دارد: ویتامین آ از پیش ساخته شده و پروویتامین آ.

نوع اول تحت عنوان رتینول هم شناخته و در گوشت، ماهی، تخم مرغ و محصولات لبنی یافت می­ شود.

از طرف دیگر، بدن کاروتنوئید موجود در غذاهای گیاهی (مانند میوه و سبزیجات قرمز، سبز، زرد و نارنجی) را به ویتامین آ تبدیل می ­کند. با این­که کمبود ویتامین آ در کشورهای پیشرفته نادر است، بسیاری از افراد در این کشورها ویتامین آ کافی دریافت نمی­ کنند.

زنان باردار، مادران شیرده، نوزادان و کودکان بیشتر در معرض خطر کمبود ویتامین آ قرار دارند. فیبروز کیستیک و اسهال مزمن نیز خطر کمبود این ویتامین را بالا می ­برد.

کمبود ویتامین آ هشت نشانه و علامت دارد.

  1. خشکی پوست

ویتامین آ در تشکیل و ترمیم سلول ­های پوستی اهمیت دارد. همچنین به التهاب ناشی از بعضی مشکلات پوستی کمک می­ کند.

اگر ویتامین آ به اندازه­ ی کافی تامین نشود، اگزما و سایر مشکلات پوستی رخ می ­دهد.

اگزما باعث خشکی، خارش و التهاب پوست می­ شود. براساس چند تحقیق بالینی، آلی­ترتینوئین (دارویی که فعالیت ویتامین آ را انجام می­ دهد) در درمان اگزما موثر است.

در یک تحقیق که طی 12 هفته انجام شد، افراد مبتلا به اگزما هر روز 40-10 میلی­گرم آلی­ترتینوئین مصرف کردند و علائم بیماری در آن­ ها تا 53% کاهش یافت.

یادتان باشد خشکی پوست دلایل مختلف دارد اما ممکن است دلیل بروز آن کمبود مزمن ویتامین آ باشد.

خلاصه ویتامین آ در ترمیم پوست و درمان التهاب نقش مهمی ایفا می­ک ند. کمبود این ماده­ ی مغذی منجر به التهاب پوستی می­ شود.

کمبود ویتامین آ و خشکی پوست
  1. خشکی چشم

اختلال چشم در بین شناخته ­شده ­ترین مشکلات ناشی از کمبود ویتامین آ قرار دارد.

کمبود ویتامین آ در موارد حاد منجر به از دست دادن بینایی یا از بین رفتن قرنیه می­ شود که بارزترین علامت آن لکه ­های بیتو است.

خشکی چشم، یا عدم توانایی تشکیل اشک، یکی از اولین علائم کمبود ویتامین آ است.

کودکان در هند، آفریقا و جنوب شرقی آسیا که به اندازه­ ی کافی ویتامین آ دریافت نمی­ کنند، بیشتر در معرض خطر خشکی چشم قرار دارند.

مصرف مکمل به بهبود این اختلال کمک می­ کند.

براساس یک تحقیق، دوز بالای ویتامین آ باعث شد شیوع خشکی چشم در کودکان و نوزادانی که به مدت 16 ماه از مکمل استفاده کردند تا 63% کم­تر شود.

خلاصه کمبود ویتامین آ می­ تواند منجر به خشکی چشم، نابینایی یا از بین رفتن قرنیه شود که به آن لکه­ های بیتو هم می­ گویند. یکی از اولین علائم کمبود ویتامین آ عدم تشکیل اشک است.

  1. شب ­کوری

کمبود شدید ویتامین آ می ­تواند منجر به شب­ کوری شود.

براساس چند تحقیق مشاهده ­ای، آمار شب ­کوری در کشورهای درحال توسعه بالاست.

متخصصان بهداشت به ­دلیل همه ­گیری این مشکل برای بهبود وضعیت ویتامین آ در افرادی که در معرض خطر شب­کوری قرار دارند تلاش کرده­اند.

در یک تحقیق، به زنان دچار شب­ کوری مکمل یا غذاهای حاوی ویتامین آ خورانده شد. در هردو مورد وضعیت بهبود یافت. بعد از گذشت 6 هفته از درمان، سازگاری زنان با تاریکی تا 50% افزایش یافت.

خلاصه مصرف ویتامین آ به اندازه­ ی کافی برای حفظ سلامت چشم ضروری است. خشکی چشم و شب ­کوری در بین اولین علائم کمبود ویتامین آ قرار دارند.

  1. ناباروری و مشکل آبستنی

ویتامین آ نقش مهمی در تولید مثل زنان و مردان ایفا می ­کند و در رشد مناسب نوزاد نیز موثر است.

اگر در آبستن شدن دچار مشکل هستید، کمبود ویتامین آ می­ تواند یکی از دلایل باشد. ممکن است کمبود ویتامین آ باعث ناباروری زنان و مردان شود.

تحقیقات نشان می­ دهد موش ­های مونث دچار کمبود ویتامین آ برای باردار شدن با مشکل روبه ­رو می­ شوند و ممکن است جنین نارسایی مادرزادی داشته باشد.

سایر تحقیقات حاکی از این است که مردان عقیم به دلیل بالا بودن میزان استرس اکسیداتیو در بدن بیشتر به آنتی ­اکسیدان نیاز دارند. ویتامین آ یکی از مواد مغذی است که در بدن نقش آنتی­اکسیدان را ایفا می­ کند.

کمبود ویتامین آ به سقط جنین نیز مربوط است.

در یک تحقیق، میزان مواد مغذی در خون زنانی که تجربه­ی چند سقط جنین داشتند مورد ارزیابی قرار گرفت و نتایج حاکی از این بود که میزان ویتامین آ در بدنشان پایین است.

خلاصه زنان و مردانی که به اندازه­ ی کافی ویتامین آ دریافت نکنند دچار مشکل باروری خواهند شد. کمبود ویتامین آ در والدین منجر به سقط جنین یا نارسایی مادرزادی هم می­ شود.

مشکلات در بارداری
  1. تاخیر در رشد

رشد کودکانی که به اندازه ­ی کافی ویتامین آ دریافت نکنند به تاخیر می­ افتد. زیرا ویتامین آ برای رشد مناسب بدن انسان ضروری است.

براساس چند تحقیق، مصرف مکمل­ های ویتامین آ (به ­تنهایی یا به همراه سایر مواد مغذی) به رشد بهتر کمک می­ کند. اکثر این تحقیقات روی کودکان کشورهای درحال توسعه انجام شد.

درواقع، براساس یک تحقیق که روی بیش از هزار کودک در اندونزی انجام شد، کودکان دچار کمبود ویتامین آ که طی چهار ماه از مکمل ویتامین آ استفاده کردند، 0.15 اینچ (0.39 سانتی­متر) بیشتر از کودکانی که مسکن مصرف کردند رشد داشتند.

با این حال، از مرور تحقیقات چنین برمی ­آید که مصرف مکمل همراه با سایر مواد مغذی بیشتر از مصرف آن به تنهایی روی رشد تاثیر دارد.

به­ طور مثال، امتیاز رشد قد کودکان دچار تاخیر رشد در آفریقا که ویتامین و مواد معدنی متنوع دریافت کردند، نیم امتیاز بهتر از کودکانی بود که فقط از مکمل ویتامین آ استفاده کردند.

خلاصه کمبود ویتامین آ می­ تواند منجر به تاخیر در رشد کودکان شود. استفاده از مکمل در کنار مصرف سایر مواد مغذی بیشتر از مصرف مکمل به تنهایی روی رشد تاثیر دارد.

  1. عفونت حلق و قفسه­ ی سینه

عفونت مکرر، به­ خصوص در حلق یا قفسه­ ی سینه، می­ تواند نشانه ­ی کمبود ویتامین آ باشد.

مکمل­ های ویتامین آ به عفونت دستگاه تنفسی کمک می ­کند اما نتایج تحقیقات ضد و نقیض است.

براساس تحقیقی که روی کودکان اکوادور انجام شد، عفونت دستگاه تنفس در کودکان کم­وزن که هر هفته 10 هزار IU ویتامین آ مصرف می­ کردند نسبت به کودکانی که مسکن دریافت کردند کم­تر بود.

از طرفی، مرور تحقیقات نشان می­ دهد مکمل­ های ویتامین آ خطر بروز عفونت حلق و قفسه ­ی سینه را تا 8% بالا می­ برند.

محققان پیشنهاد می­ کنند تنها کودکانی که دچار کمبود واقعی ویتامین آ هستند از مکمل استفاده کنند.

به ­علاوه، براساس یک تحقیق که روی افراد مسن انجام شد، بالا بودن میزان پروویتامین آ در خون از بدن دربرابر عفونت­ های دستگاه تنفسی محافظت می ­کند.

خلاصه مصرف مکمل از کودکان کم­وزن دربرابر عفونت محافظت می­ کند اما خطر عفونت را در گروه ­های دیگر بالا می­ برد. بالا بودن ویتامین آ در خون بزرگسالان باعث می­ شود فرد کم­تر دچار عفونت حلق و قفسه­ ی سینه شود.

  1. جای زخم دیرتر التیام پیدا می ­کند

اگر جای زخم بعد از آسیب یا جراحی به­ خوبی ترمیم نمی­ شود، ممکن است فرد دچار کمبود ویتامین آ باشد.

زیرا ویتامین آ در تشکیل کلاژن (مولفه ی مهم پوست سالم) نقش دارد. تحقیقات نشان می­­ دهد استفاده از قرص و آمپول ویتامین آ به تقویت پوست کمک می­ کند.

از تحقیق روی موش ­ها چنین برمی ­آید که خوردن ویتامین آ باعث بهبود تشکیل کلاژن می­ شود. با این­که موش ­ها از استروئید استفاده می­ کردند (که مانع از ترمیم زخم می­ شود)، ویتامین تاثیر خود را گذاشت.

تحقیقات بیشتر روی موش­ ها نشان می­ دهد درمان موضعی پوست با ویتامین آ مانع از تشکیل زخم­ ناشی از دیابت می­ شود.

نتایج تحقیق روی انسان نیز به همین ترتیب است. اندازه­ ی زخم در مردان مسن که جای زخم را با کرم موضعی ویتامین آ درمان کردند 50% بیشتر از کسانی که این کار را انجام ندادند التیام یافت.

خلاصه خوردن و مصرف موضعی ویتامین آ به التیام زخم، به­ خصوص در افرادی که مستعد تشکیل زخم هستند، کمک می ­کند.

  1. آکنه و جوش

از آن­جایی که ویتامین آ در تشکیل پوست و مبارزه با التهاب نقش مهمی ایفا می­ کند، در پیشگیری یا درمان آکنه نیز موثر است.

تحقیقات زیادی کمبود ویتامین آ را به تشکیل آکنه ربط داده ­اند.

براساس یک تحقیق که روی 200 بزرگسال انجام شد، میزان ویتامین آ در افراد دچار آکنه 80 میکروگرم کم­تر از کسانی بود که این مشکل را نداشتند.

خوردن و مصرف موضعی ویتامین آ به درمان آکنه کمک می­ کند. تحقیقات نشان می­ دهد کرم ­های حاوی ویتامین آ تعداد آکنه را تا 50% کاهش می ­دهد.

ایزوترتینوین یا آکوتان شناخته ­شده ­ترین کپسول ویتامین آ است. این دارو در درمان آکنه بسیار موثر عمل می­ کند اما ممکن است چند اثر جانبی شامل تغییر در خلق­وخو و نارسایی مادرزادی را به دنبال داشته باشد.

خلاصه آکنه با کمبود ویتامین آ در ارتباط است. کپسول و کرم موضعی ویتامین آ در درمان آکنه موثرند اما ممکن است عوارض جانبی به دنبال داشته باشند.

خطرات میزان بالای ویتامین آ

ویتامین آ نقش مهمی در سلامت عمومی دارد. با این حال، اگر میزان آن در بدن بیشتر از حد طبیعی باشد، خطرناک است.

معمولا ازدیاد ویتامین آ در بدن، یا مسمومیت ویتامین آ، ناشی از مصرف مکمل­ های قوی ویتامین آ در طولانی­ مدت است. به ­ندرت پیش می­ آید که فرد فقط از طریق مصرف مواد غذایی دچار این مشکل شود.

ویتامین آ اضافی در کبد ذخیره می­ شود و مسمومیت و علائم مختل­ کننده مانند تغییر در بینایی، ورم استخوان­ ها، خشک و زبر شدن پوست، جراحت دهان و گیجی را به دنبال دارد.

به­ خصوص زنان باردار باید حواسشان به میزان مصرف ویتامین آ باشد تا از بروز نارسایی مادرزادی جلوگیری شود.

خطرات افزایش ویتامین آ در بارداری

حتما قبل از شروع مصرف مکمل ویتامین آ با متخصص بهداشت مشورت کنید.

ممکن است بعضی از افراد به دلیل بیماری­ های خاص به مصرف بیشتر ویتامین آ نیاز داشته باشند اما اکثر افراد بزرگسال سالم روزانه به 900-700 میکروگرم ویتامین آ احتیاج دارند. درحالی­که نیاز کودکان کم­­تر است، زنان شیرده به مقدار بیشتری نیاز دارند.

خلاصه معمولا مسمومیت ویتامین آ ناشی از مصرف زیاد ویتامین در قالب مکمل است. این وضعیت مشکلات جدی نظیر تغییر در بینایی، جراحت دهان، گیجی و نارسایی مادرزادی را به دنبال دارد.

حرف آخر

کمبود ویتامین آ در کشورهای درحال توسعه شایع اما در آمریکا و سایر کشورها پیشرفته نادر است.

پایین بودن میزان ویتامین آ می ­تواند منجر به التهاب پوست، شب­ کوری، ناباروری، تاخیر در رشد و عفونت دستگاه تنفسی شود.

ممکن است میزان ویتامین آ در خون افراد دچار زخم و آکنه پایین باشد و با دوز بالای ویتامین آ می­ توانند این مشکل را برطرف کنند.

ویتامین آ در گوشت، لبنیات و تخم مرغ و گیاهان زرد، نارنجی، قرمز و سبز وجود دارد. برای اطمینان از تامین شدن ویتامین آ، رژیم غذایی متنوع داشته باشید.

منبع
محتوی اختصاصی
لینک کوتاه
https://setadcorona.com /?p=4352

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند