کرونا در روزهای سرد

گزارش : برسی وضعیت کرونا در روزهای سرد

05:00500
یک متخصص بیماری های داخلی، گفت: اگر در فصل گرما با شدت بسیار زیاد اپیدمی کووید ۱۹ مواجه باشیم قطعا در فصل های سرد سال و همزمانی کرونا و آنفلوانزا با مشکلات جدی تری مواجه خواهیم شد.

 

علی پیرصالحی، با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به کووید ۱۹ اظهار کرد: با شیوع کرونا از اوایل اسفندماه با موج گسترده اپیدمی این بیماری مواجه بودیم و در ادامه با اجرای تمهیدات پیشگیرانه و توجه به پروتکل های بهداشتی آمار مبتلایان به پایین ترین حد خود رسید.

وی با اشاره به گسترش شیوع کرونا در روزهای اخیر، افزود: در حال حاضر با عادی تلقی کردن شرایط از سوی مردم و مسئولان در بسیاری ازبخش های بیمارستانها شاهد موج گسترده شیوع این بیماری هستیم.

وی با تاکید بر اینکه بیمارستان ها و مراکز درمانی ناگزیرند بیمارانی غیر از بیماران کرونایی را پذیرش کنند، خاطرنشان کرد: بخش درمان ناگزیر باید به حالت قبلی خود بازگشته و درمان های دیگر را در بالاترین سطح به مردم ارائه دهد.

این متخصص بیماری های داخلی، افزود: در اسفندماه بیشترین ظرفیت بیمارستانها به بیماران مبتلا به کرونا اختصاص یافت ولی در حال حاضر نمی توانیم از سایر بیماران غفلت کنیم به طور مثال بیماران مبتلا به سرطان و یا فردی که دچار سکته قلبی شده باید خدمات اورژانسی را دریافت کند.

پیرصالحی ضمن ابراز تاسف از بالارفتن تعداد مبتلایان و در ادامه افزایش مرگ و میرهای ناشی از کرونا خاطرنشان کرد: طولانی شدن و مزمن شدن سیر اپیدمی کرونا باعث شده تا مردم نکات ایمنی را مورد توجه قرار ندهند.

وی نتیجه سفر، رفت و آمدهای غیر ضروری و عدم توجه به توصیه های بهداشتی را مهمترین عامل افزایش آمار مبتلایان به کووید ۱۹ دانست و گفت: با گرم شدن هوا و میل مردم به رفتن به مسافرت و تردد در سطح شهر بسیاری از بیمارستانها مملو از بیماران کرونایی شده است.

این متخصص داخلی اظهار کرد: هر چه از زمان اپیدمی کرونا می گذرد، علائم بیماری کرونا با شکل های مختلف بروز می کند چرا که ویروس به صورت طبیعی دچار تغییرات می شود بنابراین ممکن است علائم بیماری در برخی بیماران شدیدتر و در برخی  با شدت کمتری نمایان شود.

به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بیماری تنفسی همچنان از مهمترین نشانه ها و عوارض ابتلا به کروناست.

پیرصالحی با تاکید بر اینکه کرونا با هیچ کسی شوخی ندارد، افزود: اگر در فصل گرما با شدت بسیار زیاد اپیدمی مواجه باشیم قطعا در فصل های سرد سال و همزمانی کرونا و آنفولانزا با مشکلات جدی تری روبرو خواهیم بود و با بحران شدیدتر و پیچیده تری نسبت به قبل شاهد خواهیم بود.

وی توصیه کرد: با رعایت توصیه ها ی بهداشتی، سفر نرفتن و کاهش تردد و رفت و آمد می توان اپیدمی کرونا را به میزان قابل توجهی کنترل کرد.

پیرصالحی، پرهیز از تجمعات غیرضروری را خواستار شد و افزود: عروسی، عزا و مراسم هایی که بصورت اجتماعی برگزار می شود باید به طور کلی تاپایان ریشه کنی کووید ۱۹ لغو شود.

وی با اشاره به اینکه دولت ها و مردم ناگزیر هستند برای برطرف کردن احتیاجات ضروری زندگی عادی داشته باشند توضیح داد: در تمام دنیا فعالیت ها تقریبا به حالت عادی برگشته، به هیچ عنوان نمی توان مردم را مجبور کرد که در خانه ها حبس شوند ولی مردم می توانند زمانیکه از منزل خارج می شوند با تمهیدات ویژه در اجتماع حضور پیدا کنند.

پیرصالحی در ادامه توجه به اصول بهداشتی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی را راه حل مناسبی برای مبارزه با کرونا دانست و ادامه داد: قطعا یکسال مسافرت نرفتن و رعایت ملاحضات بهداشتی صدمه ای به فرد وارد نمی کند ولی نادیده گرفتن توصیه ها انجام رفتارهای مخاطره آمیز می تواند به شدت مردم و جامعه را با بحران روبرو کند. وی افزود: در بحران کرونا سفر رفتن جز آلوده تر کردن مسیر سایر شهرها و استان ها آورده دیگری نخواهد داشت.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بالارفتن آمار مبتلایان به کرونا را پیش آگهی خطرناکی برای بحران پیش رو در پاییز و زمستان دانست و ادامه داد: فصل تابستان و گرمای محیطی فرصت مناسبی برای کاهش بحران کرونا است.

وی بر ضرورت غربالگری در محیط های کاری برای پیشگیری از کرونا تاکید کرد.

این متخصص داخلی با اشاره به اینکه کرونا بیماری نوظهوری است تاکید کرد: هنوز مطالعات و دانش بشر به قطعیت نمی تواند عوارض بعدی کرونا را پس از بهبودی نمایان کند.

وی افزود: هنوز هیچ داروی شناخته شده ای برای درمان کرونا وجود ندارد و تمامی مواردی که برای درمان بیماران مبتلا به کرونا انجام می شود فقط مطالعه است و هنوز اجماع جهانی برای مقابله با این ویروس وجود ندارد.

پیرصالحی با بیان اینکه کرونا از هیچ قانونی تابعیت نمی کند افزود: کرونا پیرو جوان نمی شناسد و می تواند به راحتی هر فردی را با هر سن و سالی درگیر کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ویروس کرونا در طبیعت وجود دارد و باید ضمن رعایت توصیه ها ، پرهیز از رفتارهای وسواس گونه و ترس بی مورد تلاش کنیم تا زمان کشف واکسن و داروی موثر به این ویروس مهلک مبتلا نشویم.

منبع
محتوی اختصاصی
لینک کوتاه
https://setadcorona.com /?p=4016

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند