ویروس کرونا چه آسیبی به ریه وارد میکند؟

ویروس کرونا چه آسیبی به ریه وارد می کند؟

07:22660
بیماران مبتلا به کرونا اغلب دچار سرفه خشک و دشواری در تنفس می‌شوند.

آزمایش ویروس کرونا

  •  اغلب بیماران کرونا مشکلات شدید تنفسی دارند.
  •  دلیل این امر پر بودن ریه آن‌ها از مایعات است که در سی تی اسکن به صورت لکه‌های سفیدی به نام «کدورت شیشه مات» دیده می‌شود.
  •  بیماران مبتلا به پنومونی نیز این ویژگی‌ها را دارند،  اما پزشک برای تشخیص کرونا به دنبال چند ویژگی متمایز است.

در موارد شدید مشابه پنومونی در ریه‌ها مایع جمع می‌شود. این مایعات در سی تی اسکن به صورت لکه‌های سفید که کدورت شیشه مات نامیده می‌شود، توسط پزشک قابل تشخیص است.

نقش تست‌های آزمایشگاهی در تشخیص کرونا نسبت به سی تی اسکن پررنگ‌تر است، اما برای یافتن شواهدی که پزشک به دنبالش هست مفید می باشد.

ریه طبیعی و سالم از کرونا در سی تی اسکن باید سیاه به نظر برسد.

ریه طبیعی و سالم از کرونا در سی تی اسکن باید سیاه به نظر برسد.

معمولاً وجود توده‌های کوچک بافت یا ندول‌های ریوی که به صورت نقاط سفید ریز مشاهده می‌شوند، طبیعی است.

اما اسکن بیماران کرونا لکه‌های سفید رنگی دارد که رادیولوژیست‌ها از آن به عنوان «کدورت شیشه مات» یاد می‌کنند.

اسکن بیماران کرونا لکه‌های سفید رنگی دارد که رادیولوژیست‌ها از آن به عنوان «کدورت شیشه مات» یاد می‌کنند.

این علامت نشانگر عفونت شدید COVID-19 و ناشی از تجمع مایع در ریه‌ها است. اما این علامت به تنهایی برای شناسایی ویروس کرونا مفید نیست. «این علامت در سایر عفونت‌ها نیز قابل مشاهده است. عفونت‌های باکتریایی، ویروسی یا حتی گاهی غیر عفونی و حتی در استعمال سیگار الکترونیک.»

وی افزود، اما در مورد کرونا لکه های قابل توجهی هستند که تا لبه‌های ریه‌های بیمار امتداد می‌یابند. این چیزی نیست که خیلی شایع باشد. ما این مورد را در سندرم تنفسی حاد (SARS) و سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) مشاهده کرده‌ایم.

SARS و MERS هر دو از خانواده کرونا ویروس هستند. شیوع بیماری سابق در چین منجر به 8774 مورد مرگ از نوامبر 2002 تا ژوئیه 2003 شد.

تجزیه و تحلیل نزدیک به 140 اسکن ویروس کرونا نشان می‌دهد که «کدورت شیشه مات» در هر دو ریه از مشخصه‌های ویروس کرونا است.

A: سی تی اسکن در روز پنجم ظهور علائم

B: سی تی اسکن در روز نوزدهم ظهور علائم

محققان بیمارستان Zhongnan دانشگاه ووهان اسکن بیماران را تجزیه و تحلیل کردند. اکثر آنها مردان مسنی بودند که مشکلات زمینه ای داشتند. تصاویر بالا اسکن یک بیمار 52 ساله است.

اولین گروه اسکن‌ها (گروه A) در 7 ژانویه، پنج روز پس از شروع علائم در بیمار، انجام شد. «کدورت شیشه مات» در پایین هر دو ریه قابل مشاهده است.

این مرد از 7 تا 12 ژانویه تحت درمان قرار گرفت. پس از آن، به نظر می‌رسید وضعیت او بهتر شده است. سری دوم اسکن‌ها (گروه B)، که در 21 ژانویه انجام شد، نشان می دهد که بسیاری از لکه های سفید کوچک یا ناپدید شده اند.

وضعیت بسیاری از بیماران ویروس کرونا به سرعت وخیم و «کدورت شیشه مات» آن‌ها پس از چند روز بارزتر می‌شود.

وضعیت بسیاری از بیماران ویروس کرونا به سرعت وخیم و «کدورت شیشه مات» آن‌ها پس از چند روز بارزتر می‌شود.

طبق یک مطالعه موردی، یک زن 33 ساله با تب و سرفه پنج روزه، دمای بدن 38.8 درجه، مشکل تنفسی و تعداد پایین گلبول‌های سفید خون، نشانه‌ای از عفونت، به بیمارستانی در لانژو چین مراجعه کرد.

در سی تی اسکن اولیه، محققان بیمارستان دانشگاه لانژو «کدورت شیشه مات» را در گوشه پایین ریه‌های وی شناسایی کردند.

به این بیمار اینترفرون، پروتئینی برای درمان عفونت‌های ویروسی، تجویز شد اما سه روز بعد (و بعد از درمان او) علائم بارزتر شدند. همین اتفاق در بیماران SARS نیز رخ داده است. «اگر از این شیوع اطلاع نداشتیم با مشاهده اسکن تشخیص پنومونی می‌دادیم، زیرا این شایع ترین چیزی است که می‌بینیم.»

«ذات الریه معمولاً به سرعت پیشرفت نمی‌کند»، بنابراین این مورد منتفی است.

اسکن یک خانم 27 ساله که در ووهان کار می‌کرد، یک «هاله شیشه مات» را نشان داد؛ لکه‌های سفیدی که ندول کوچکی را احاطه کرده‌اند.

«هاله شیشه مات» می‌تواند یکی از ویژگی‌های متمایز عفونت‌های ویروسی و پنومونی باشد.

محققان دانشگاه پزشکی آنهویی در هفی، چین این زن را پس از بستری شدن در اثر تب و سرفه مورد بررسی قرار دادند. بیمار اختلال تنفسی نیز داشت. محققان گفتند: «هاله شیشه مات» می‌تواند یکی از ویژگی‌های متمایز عفونت‌های ویروسی و پنومونی باشد.

پس از چهار روز بستری در بیمارستان، ندول ریه راست بیمار رشد کرده بود.

برخی از بیماران «الگوی انتشار پیشرونده» را نشان می‌دهند که به خطوط کم درون کدورت شیشه مات اشاره دارد.

مطالعه دیگر در مورد بیمارانی که از ویروس کرونا بهبود یافتند، پیشنهاد کرد که این الگو بین بیماران نوع خفیف‌تر شایع است. تقریباً شبیه یک جاده سنگفرش است. گاهی اوقات کل ریه را می پوشاند اما دیدن آن در چند منطقه کوچک ناشایع و کمی غیرمعمول است

مطالعه‌ای که روی 21 بیمار در سه استان چین انجام شد، چهار بیمار را با اسکن «الگوی انتشار پیشرونده» نشان داد. «تقریباً شبیه یک جاده سنگفرش است. گاهی اوقات کل ریه را می پوشاند اما دیدن آن در چند منطقه کوچک ناشایع و کمی غیرمعمول است.»

وی گفت که این الگو در برخی از اسکن های SARS و MERS نیز دیده شده است. مطالعه دیگر در مورد بیمارانی که از ویروس کرونا بهبود یافتند، پیشنهاد کرد که این الگو بین بیماران نوع خفیف‌تر شایع است.

یک مطالعه در شانگهای الگویی شبکه مانند به نام «رتیکولاسیون» را شناسایی کرد که در اسکن یک پیرمرد 75 ساله مشاهده شده بود.

محققان مرکز بالینی بهداشت عمومی شانگهای، اسکن این بیمار را سه روز پس از بستری شدن مرد در بیمارستان، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. علاوه بر «کدورت شیشه مات» الگوی شبکه مانند «رتیکولاسون» نیز دیده شد که نشانگر آسیب ریه و معمولاً با سندرم زجر تنفسی حاد (ARDS) همراه است.

مطالعه اخیر در The Lancet نشان داد که ویروس کرونا می‌تواند منجر به ARDS شود که اغلب کشنده است.

به گفته محققان شانگهای، 22 درصد از 50 بیماری که آن‌ها بررسی کردند، در اسکن خود الگوی رتیکولاسون و حدود 77٪ «کدورت شیشه مات» را نشان دادند، در حالی که تقریبا 60٪ دارای کانسولیدیشن بودند؛ بافت ریه که به جای هوا با مایع پر می‌شود.

محققان شانگهای در نهایت به این نتیجه رسیدند که برای تشخیص کرونا به سه جزء نیاز است: تب یا سرفه، وجود کدورت شیشه مات در هر دو ریه و سابقه قرار گرفتن در معرض ویروس.

اما ویروس کرونا همیشه بلافاصله در اسکن ظاهر نمی‌شود.

مایکل چونگ، نویسنده اصلی مطالعه لانژو، در تاریخ 3 فوریه گفت: «ما برای رد قطعی حضور ویروس نمی‌توانیم به CT متکی باشیم.»

برای تشخیص کرونا به سه جز نیاز است تب یا سرفه، وجود کدورت شیشه مات در هر دو ریه و سابقه قرار گرفتن در معرض ویروس.

لاخانی متذکر شد: سی تی اسکن «یکی از چهار یا پنج مورد» لازم برای تشخیص به همراه علائم، سابقه بالینی، پیشرفت بیماری و تست آزمایشگاهی است.

لینک کوتاه
https://setadcorona.com /?p=4119

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند