نشست ستاد مردمی پشتیبانی مقابله با کرونا خراسان رضوی به ریاست محمد حسین روشنک
۲۶ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۷
شناسه : 1604
بازدید 146
جلسه ستاد مردمی مقابله با کرونا خراسان رضوی پیش از این گفتیم که باید حکومت نظامی سلامت اعلام شود، امروز می‌گوییم که باید مارش جنگ با کرونا نواخته شود
ارسال توسط : نویسنده : تحریریه منبع : ستاد کرونا
پ
پ
اعلام آماده‌ باش ستاد پشتیبانی مردمی مقابله با کرونا در خراسان رضوی

محمد حسین روشنک در نشست ستاد مردمی پشتیبانی مقابله با کرونا خراسان رضوی گفت : پیش از این گفتیم که باید حکومت نظامی سلامت اعلام شود، امروز می‌گوییم که باید مارش جنگ با کرونا نواخته شود. متاسفانه در فاز اول شیوع قبل از این که پیروزی حاصل شود در کشور ما اعلام پیروزی کردند و به یکدیگر تبریک گفتند! حتی به کشورهای دیگر طعنه زدند! ما همان روز هشدار دادیم که 《شل‌کن و سفت‌کن‌ها فاجعه می‌آفریند》 اعتراض کردیم که نباید 《کرونا از سطح اخبار رسانه ملی و سایر رسانه‌ها حذف شود》و امرور می‌بینیم که چگونه فاجعه‌افریده شده است.

با اعلام آماده باش چه محورهایی را باید در دستور کار قرار داد؟


متاسفانه در کشور ما عمق فاجعه در موم ووم درک نشده است و به نظر می‌رسد حساسیت‌ها نسبت به میزان تلفات روزانه کاهش یافته است. امروز شبکه‌های اجتماعی و ظرفیت های رسانه‌ای باید مملو از نکات پیشگیرانه و هشدار دهنده باشند.

باید در سه بُعد تمام تلاش خود را به کار ببریم:


۱. جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا
۲. کمک به تسریع در بهبودی مبتلایان و کاهش آمار تلفات این ویروس منحوس
۳. کمک به کسانی که به کرونا مبتلا نشده‌اند ولی عواقب کرونا دامن‌گیر آن‌ها شده است.

در زمان دفاع مقدس، مردم در اوج ایثار تمام رزمندگان را فرزندان و اعضای خانواده خود می‌دانستند امروز هم باید همین نگاه را داشته باشیم. فعالین اقتصادی و هر کسی که دستش به دهانش می‌رسد باید نیازمندان را یاری کند.

setad corona 1

عادی نشان دادن شرایط خطرناک است

روشنک : ما باید بپذیریم که کرونا تا مدتها باماست. کرونا نشان داد که نظام بهداشت جهانی دچار ضعف‌های فراوانی است و تا مدت‌ها با ما خواهد بود. باید سبک زندگی کرونایی را دنبال کنیم. تولید ما باید لباس کرونایی، کفش کرونایی، عینک کرونایی و سابر ملزومات زندگی با کرونا را بسازد. باید با وجود کرونا آداب و معاشرت ها را انجام دهیم. طاعات و عبادات را انجام دهیم ولی اازم است که آموزش ببینیم و آماده شویم مثل شرکت در جنگ که باید لباس جنگ بپوشیم و ابزار جنگی برداریم. کافی است هر کدام از ما باید یک ماموریت را بپذیریم و به نحو احسن انجام دهیم. چگونه وقتی یک هواپیما سقوط می‌کند تا مدت‌ها مردم از سفر خودداری می‌کنند و حتی از رفتن به فرودگاهی که حادثه رخ داده خودداری می‌کنند ولی امروز نسبت به آمار تلفات در همین مشهد بی‌تفاوت هستیم؟ این سکوت عجیب است. عادی نشان دادن شرایط خطرناک است. در عین حال که می‌گوییم نمی‌شود زندگی را تعطیل کرد نباید خطر را هم نادیده گرفت.

setad corona 2

مساجد باید نقش اساسی خود را در مبارزه با کرونا ایفا کنند

رویس کانون کارآفرینان خراسان رضوی خاطرنشان کرد : در زمان جنگ تحمیلی مساجد به وظایف اصلی تعریف شده در زمان صدر اسلام نزدیک شده بودند. آموزش‌های نظامی استفاده از انواع اسلحه و حتی خمپاره در مساجد اجرا می‌شد. کمک‌های مردمی در مساجد جمع‌آوری می‌شد. نیروها از مساجد اعزام می‌شدند. امروز هم مساجد باید تبدیل به پایگاه شوند. در مبارزه با کرونا تا حدی به این مرحله نزدیک شده بودیم ولی متاسفانه یک باره و به اشتباه ترمز ما را کشیدند. در زمان جنگ هم نمی‌دانستیم که دفاع مقدس تا کی به طول می‌انجامد‌. بعد از هر عملیات دعا می‌کردیم که جنگ به پایان برسد ولی برای ۱۰ سال جنگ باید خودمان را آماده می‌کردیم و مجهز می‌شدیم. امروز ائمه جماعات در کنار برگزاری نماز و مراسم مذهبی باید نقش شان را در جریان مبارزه با کرونا و آگاه‌سازی مردم پررنگ ترایفا کنند. امام جماعت باید آگاه شود که در محله چه تعداد مبتلا شده اند، خانواده مبتلایان در چه شرایطی هستند و چه کسانی از این بیماری متضرر شده‌اند، چه میزان از مردم به پروتکل‌ها آگاهند و یا توانایی استفاده از ماسک و مراحل پیشگیرانه را دارند؟

نذر_ماسک یک پویش بر گرفته از واقعیت‌ها و ضرورت‌های جامعه است

محمد حسین روشنک : نذر_ماسک یک پویش بر گرفته از واقعیت‌ها و ضرورت‌های جامعه است. امروز باید برای سلامتی مردم اقدام کرد. هر کسی به اندازه وسعش از یک تا هر تعداد ماسک را به مردم اهدا کند. این که تولید ماسک در کشور افزایش یافته اقدام بزرگی است، این که نرخ آن کاهش یافته حائز اهمیت است ولی ممکن است که بازهم عده‌ای نتوانند ماسک را تهیه کنند و در این شرایط اقتصادی دچار مشکل می‌شوند‌. فعالین اقتصادی و تک تک مردم باید در این مهم نقش خود را ایفا کنند. از اصحاب رسانه‌ در استان می‌خواهیم تا در همراهی با پویش #نذر_ماسک از کارآفرینان بخش خصوصی بپرسند که حاضرند چه وظیفه‌ای را به عهده بگیرند؟

نظرات شما

دیدگاهها بسته است.