سوالات و جواب های متداول کرونا ویروس ، کووید ۱۹
۱۹ تیر ۱۳۹۹ - ۶:۱۳
شناسه : 1361
بازدید 1216
طبق بروز ترین اطلاعات و تحقیقات در این مطلب تلاش کردیم به برخی سوالات متداول شما پاسخ بدهیم
ارسال توسط : نویسنده : تحریریه منبع : ستاد کرونا
پ
پ

ویروس کرونا بر روی سطوح تا چه مدت فعال است؟

دوام ویروس بر روی سطوح مختلف، متفاوت است. ویروس کرونا بر روی سطوح سخت ماندگاری بیشتری دارد. بیشترین زمان ماندگاری ویروس، بر روی فلز است. این زمان می تواند از ۴۸ ساعت تا حدود یک هفته متفاوت باشد. اما بر روی سطوح نرم مانند پارچه، زمان کوتاه تری زنده می ماند. بنابراین زیاد نگران لباس های خود نباشید. البته در صورتی که لباس را ۱ یا ۲ روز استفاده نکنید، ویروس آن از بین خواهد رفت. لباس ها را پس از ورود درآورده و دور از البسه تمیز قرار دهید. دستان تان را همیشه بشورید.

در صورتی که فردی به ویروس کرونا مبتلا شود، آیا ممکن است این ویروس به حیوان خانگی هم منتقل شود ؟

بر اساس پژوهش های منتشر شده توسط سازمان بهداشت جهانی، هنوز سند و مدرکی دال بر این که ویروس امکان انتقال از انسان به حیوان خانگی داشته باشد، وجود ندارد. اما فرد مبتلا باید تا زمان بهبودی در قرنطینه بوده و از تماس با هر موجود زنده ای پرهیز کند.

آیا شنا در استخرهای عمومی خطرناک است ؟

کلر ماده ای پرکاربرد در استخرهای شنا است. کلر ماده‌ای شیمیایی است که ویروس‌ها را از بین می برد. به همین دلیل شنا کردن در استخری که آب آن دارای کلر باشد، خطری ندارد. اما موضوع اصلی این است که شما در استخر فقط در آب نیستید. احتمال انتقال ویروس در رختکن ها و فضای خارج از آب وجود دارد. اگر به سطوح آلوده مانند دستگیره ها، درها و دیوارها دست یزنید، امکان مبتلا شدن وجود دارد. از سوی دیگر در این اماکن احتمال انتقال ویروس از طریق عطسه و سرفه فرد ناقل، دور از انتظار نیست. همچنین کافی فرد یا افراد ناقل هم حضور داشته باشند که بنظر بهتر است بحث شنا را منتفی کنید.

آیا ویروس کرونا در مقایسه با آنفلوانزا و سرماخوردگی، مسری تر است ؟

به طور متوسط هر فرد آلوده به ویروس کرونا می تواند دو تا سه نفر دیگر را در لحظه بیمار کند. اما ویروس سرما‌خوردگی و آنفلو‌انزا به طور متوسط فقط می تواند به یک نفر دیگر منتقل شود. اما یک نکته دیگر هم وجود دارد و آن سرعت انتقال بیماری است. از این لحاظ سرما‌خوردگی و آنفلو‌انزا سریع تر منتقل می شوند.

دمای هوا و تغییرات فصلی بر انتقال ویروس کرونا چه تاثیری دارد ؟

تاثیر حرارت بر انتشار و انتقال ویروس از مواردی است که نمی توان درباره آن اظهارنظر قطعی کرد. هنوز نمی توان از تاثیر دمای هوا و تغییر فصل بر این ویروس با اطمینان سخن گفت. بنابراین بهتر است فعلا منتظر تغییر فصل شویم و رفتار بیماری را در دراز مدت بسنجیم . اما طی اعلام دانشمندان این ویروس در سرما هم فعال است.

یک بار ابتلا به ویروس کرونا می تواند در آینده بدن را در برابر آن ایمن کند ؟

هنگامیکه کرونا درمان می شود، بدن ما متوجه چگونگی مقابله با آن می شود و در اگر مجددا به این ویروس مبتلا شود، ایمنی بیشتری خواهد داشت. اما این ایمنی دائمی نیست و به تدریج کاهش میابد. هنوز دانشمندان مطمئن نیستند که بدن پس از ابتلا به کرونا و درمان، چه مدت در برابر این ویروس ایمن خواهد بود. با توجه به پیچیدگی این ویروس بهتر است حتی بعد از بهبود پروتکل های بهداشتی را کامل رعایت کنید. ما تعریف قطعی نهایی و شناخت کاملی از کرونا نداریم.

آیا ماسک می تواند جلوی انتقال ویروس کرونا را بگیرد ؟

بله ، ماسک تاثیر بسیار زیادی در پیشگیری از کرونا دارد و تا ۸۵درصد از نفوذ آن را خواهد گرفت . حتما استفاده از ماسک و پروتکل های بهداشتی را مهم و اولویت اول جان تان بدانید.

دوره نهفتگی ویروس کرونا چقدر است ؟

این دوره در افراد مختلف یکسان نیست و عوامل گوناگونی بر آن اثر دارند. به نظر سازمان بهداشت جهانی، بروز نشانه های بیماری از زمان آلوده شدن به ویروس بین ۲ تا ۱۰ روز است ولی میانگین ۲ هفته را در نظر گرفته اند. یعنی باید دو هفته منتظر بمانیم که آیا آلوده هستیم یا آیا خوب شده ایم .

آیا همه افرادی که به ویروس آلوده می ‌شوند نیاز به بستری شدن دارند؟

خیر ؛ بسیاری از افرادی که به ویروس آلوده می شوند تنها نشانه های جزئی و زودگذری از این بیماری را نشان می دهند و اغلب به سرعت خوب می شوند. اما داستان برای میانسالان و افرادی که بیماری های دیگری مانند دیابت، سرطان یا ضعف سیستم ایمنی دارند، متفاوت است. ابتلا به ویروس کرونا برای این افراد بسیار خطرناک و کشنده است. برخی مشاهدات نشان می دهد که درمان کامل هنگام بروز علائم خفیف، حدود یک هفته زمان می برد.

آیا واکسنی برای پیشگیری از ابتلا به کرونا وجود دارد؟

خیر. در حال حاضر هیچ واکسن و یا حتی دارویی برای درمان قطعی کرونا وجود ندارد اما پژوهش های جدی و فشرده ای در حال انجام است. بنابراین به شایعات در رابطه با کشف داروی درمان یا واکسن کرونا توجه نکنید و به اقدامات پیشگیرانه خود ادامه دهید. اکنون تنها کاری که می توانید انجام دهید احتیاط کردن و رعایت نکات بهداشتی است. هر زمان رسانه های دولتی و پزشکی کشور وجود واکسن را تایید و برای عموم توزیع کردند آنگاه می توان گفت درمان کرونا در مرحله اول جهانی در حال استفاده و بررسی بازخورد ها است .

نظرات شما

دیدگاهها بسته است.