سرماخوردگی به بدن برای شناسایی ویروس کرونا کمک می کند
۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۴
شناسه : 2447
بازدید 5
سیستم ایمنی بدن در تقابل با ویروس کرونا حافظه ی دستگاه ایمنی ممکن است این موضوع را که چرا برخی افراد مبتلا به ویروس کرونا علایم خفیف تری را تجربه می کنند توضیح دهد
ارسال توسط : نویسنده : تحریریه منبع : ستاد کرونا
پ
پ

حافظه ی دستگاه ایمنی ممکن است این موضوع را که چرا برخی افراد مبتلا به ویروس کرونا علایم خفیف تری را تجربه می کنند توضیح دهد. طبق مطالعه ی اخیر، عفونت قبلی با ویروس های سرماخوردگی به نوعی دستگاه ایمنی بدن را برای شناسایی ویروس SARS-COV-2 (که ویروس عامل کووید-۱۹ می باشد) تربیت می کند.

مطالعه ی اخیر که در چهارم اوت در ژورنال Science منتشر شد، نشان داد که سلول های ایمنی موسوم به سلول های T که کروناویروس های سرماخوردگی را شناسایی می کنند، قادرند جایگاه های خاصی واقع در ویروس SARS-COV-2 را نیز شناسایی نمایند که یکی از این جایگاه ها در یک پروتئین بدنام موسوم به پروتئین «خاری» واقع شده است که ویروس از آن برای اتصال و تهاجم به سلول های انسانی استفاده می کند.

حافظه ی دستگاه ایمنی توضیح می دهد که چرا برخی افراد مبتلا به کرونا در مقایسه با دیگران علایم خفیف تری دارند؛ با این حال مولفان مقاله ی اخیر عنوان کرده اند که این فرضیه شدیدا مورد تردید است و تحقیقات بیشتری برای تایید آن مورد نیاز می باشد. دلیل این موضوع این است که میزان اهمیت سلول های T در مبارزه با کرونا دقیقا مشخص نیست؛ به خصوص اینکه می دانیم این سلول ها تنها عضو کوچکی از دستگاه ایمنی انسان هستند که خود از تعداد بی شماری از مولکول ها و سلول های پیچیده تشکیل شده است.

دنیلا ویسکوپ یکی از مولفان مقاله و دانشیار ایمنی شناسی در موسسه ی لاژولا واقع در لاژولای ایالت کالیفرنیا عنوان کرد: «اکنون اثبات کرده ایم که در برخی افراد، حافظه ی موجود سلول های T علیه کروناویروس های سرماخوردگی، می تواند به شناسایی ساختارهای مولکولی یکسان در ویروس SARS-COV-2 کمک کند»

امکان دارد که پاسخ دهی سیستم ایمنی به شکل گیری درجات مختلفی از حفاظت در برابر ویروس کرونا ترجمه شود. الساندرو ست، دیگر مولف مقاله و استادیار موسسه ی ایمنی شناسی لاژولا بیان داشت: «یک پاسخ قوی یا بهتر، توسط سلول های T، می تواند به بدن فرد برای واکنش قوی تر و سریعتر در برابر ویروس SARS-COV-2 کمک کند».

مطالعات قبلی نشان داده اند که تا ۵۰ درصد از افرادی که هرگز در معرض ویروس SARS-COV-2 قرار نگرفته اند، دارای سلول های T ای هستند که قادرند ویروس SARS-COV-2 را شناسایی نمایند. این توانایی در افراد کشورهایی از سراسر جهان نظیر هلند، آلمان، انگلستان و سنگاپور دیده شده است. دانشمندان این گونه فرض می کنند که این ایمنی موجود، احتمالا ناشی از عفونت با دیگر کروناویروس ها است، بویژه انواعی از آنها که باعث ایجاد سرماخوردگی می شوند.

در مطالعه ی جدید اخیر، محققان نمونه های خونی جمع آوری شده از افراد در حد فاصل سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ (قبل از طغیان ویروس کرونا در چین) را مورد بررسی قرار دادند. این نمونه ها حاوی سلول های T ای بودند که نسبت به بیش از ۱۰۰ جایگاه مختلف در ویروس SARS-COV-2 واکنش نشان می دادند. محققان نشان دادند که سلول های T مذکور به جایگاه های مشابه واقع در کروناویروس های مختلف سرماخوردگی واکنش نشان می دهند.
ست اظهار کرد «این مطالعه شواهد مولکول بسیار محکمی به دست می دهد مبنی بر اینکه سلول های T ی حافظه قادرند توالی های بسیار مشابه در کروناویروس های عامل سرماخوردگی و ویروس SARS-COV-2 را ببینند(شناسایی کنند)».

سلول های T ی مورد مطالعه قادر بودند علاوه بر پروتئین خاری، دیگر پروتئین های ویروسی را نیز شناسایی کنند. در حال حاضر اکثر واکسن های منتخب کرونا، پروتئین خاری را مورد هدف قرار می دهند اما مطالعات پیشنهاد می کنند که وجود پروتئین های ویروسی دیگر در کنار پروتئین خاری در واکسنهای تولید شده می تواند خاصیت واکنش متقاطع سلول های T را بیش از پیش تقویت کرده و قابلیت واکسن را افزایش دهد. با این حال محققین عنوان کرده اند که اثبات این موضوع نیاز به تحقیقات بیشتری دارد. محققان همچنین تصریح کرده‌اند که یافته های آنها در خصوص واکنش متقاطع سلول های T با آنچه که در آنتی بادی های خنثی کننده (دیگر سلاح سیستم ایمنی که پاتوژن ها را از آلوده کردن سلول ها باز می دارد) مشاهده شده متفاوت است. مولفان مقاله بیان کرده اند آنتی بادی های خنثی کننده که علیه ویروس های سرماخوردگی تولید شده اند مختص همان ویروس ها هستند و هیچ گونه واکنش متقاطعی با ویروس SARS-COV-2 ندارند.

نظرات شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت منتشر خواهد شد.
  • پیام های حاوی محتوی نامناسب ، غیر اصولی و سیاسی منتشر نخواهد شد.
  • پیام های تبلیغاتی و غیر مرتبط منتشر نخواهد شد.
  • نظرات باید در فضای این مطلب و موضوع فعالیت سایت باشد.