کرونا در خودرو

ذرات کرونا در هوای خودرو تنها در ۱۵ دقیقه به بالاترین سطح می‌رسند

02:22150
نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که ذرات معلق ویروس کرونا در هوای یک خودرو تنها در ۱۵ دقیقه به بالاترین سطح خود می‌رسند اما با باز کردن پنجره های خودرو می‌توان به جلوگیری از ابتلا به عفونت کمک کرد.

به گزارش برنا؛ این مطالعه همچنین نشان می دهد که ذرات ویروس کرونا می توانند تقریبا برای مدت چهار ساعت در هوای خودرو به صورت معلق بمانند؛ بر اساس نتایج این مطالعه باز کردن تمام پنجره های خودرو موثرترین راه برای اطمینان از تهویه مناسب و کاهش خطر انتقال ویروس کرونا در صورت آلودگی مسافر یا راننده است.

اما با توجه به اینکه در ماه های سرد و مرطوب زمستان امکان باز کردن تمام پنجره های خودرو میسر نیست، تنها با باز کردن دو پنجره می توان این خطر را به میزان قابل توجهی کاهش داد. بر اساس این شبیه سازی های رایانه ای، بهترین چیدمان به اینگونه است که مسافر به صورت مورب پشت راننده بنشیند و شیشه پنجره صندلی پشت راننده و نیز پنجره سمت مسافر جلو را باز کرد.

مسئولان پزشکی مدام هشدار می دهند که سوار خودروی فردی که اهل خانه شما نیست نشوید اما اگر مجبور به این کار هستید، حتما اقدمات احتیاطی را رعایت کنید. رانندگان تاکسی نیز باید تعداد مسافرانی را که سوار می کنند، کم و میان قسمت جلو و پشت خودرو موانع پلاستیکی نصب کنند.

اما با وجود انجام تمامی این اقدامات باز هم تهویه هوا، سلاحی قدرتمند در کاهش تعداد ذرات عفونی در حال چرخش ناشی از یک فرد مبتلا به کووید-۱۹ است.

در این شبیه سازی ها تمام ترکیبات ممکن از پنجره های باز آزمایش و مشخص شد که باز کردن پنجره های نزدیک مسافر و راننده موثرترین کار نیست بلکه موثرترین روش برای تهویه مناسب هوا باز کردن پنجره صندلی پشت راننده و پنجره مسافر صندلی جلو خودرو است. این شبیه سازی ها نشان دادند که جریان هوا مانند یک مانع میان راننده و مسافر عمل می کند.

اگرچه این اقدامات جایگزین پوشیدن ماسک صورت در داخل اتومبیل نمی شود، اما می تواند به کاهش بار ذرات بیماری زا در فضای بسیار محدود کابین خودرو کمک کند.

یافته های این مطالعه در مجله Science Advances منتشر شده است.

منبع
محتوی اختصاصی
لینک کوتاه
https://setadcorona.com /?p=5147

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند