تاثیر کنترل استرس بر پیشگیری از کرونا
۱۹ تیر ۱۳۹۹ - ۵:۱۵
شناسه : 1358
بازدید 926
در میدان مبارزه با اپیدمی کرونا اولا یشگیری بهتر از درمان است. با توجه به این که هنوز هم روشی برای درمان کرونا وجود ندارد، بنابراین بهتر است تا برای پیشگیری، بیشتر مراقب خود باشید. یکی از مهم ترین اقدامات برای پیشگیری، تقویت سیستم ایمنی بدن و کنترل استرس است.
ارسال توسط : نویسنده : تحریریه منبع : ستاد کرونا
پ
پ

اولا یشگیری بهتر از درمان است. با توجه به این که هنوز هم روشی برای درمان کرونا وجود ندارد، بنابراین بهتر است تا برای پیشگیری، بیشتر مراقب خود باشید. یکی از مهم ترین اقدامات برای پیشگیری، تقویت سیستم ایمنی بدن و کنترل استرس است.

چرا کنترل استرس؟

اما تقویت سیستم ایمنی بدن و کنترل استرس هم راه های خودش را دارد. این روزها شایعات بسیاری شنیده می شود که موجب نگرانی بیشتر می شود. قطعا فضای مجازی و نظرات افراد غیرمتخصص، منبع مناسبی برای دریافت اطلاعات نیستند. به خاطر داشته باشید که ترس و استرس می تواند ریشه بسیاری از بیماری ها و ناخوشی های ما باشد. استرس با تضعیف سیستم ایمنی بدن، زمینه ساز بروز بیماری ها است. ترس بیش از حد موجب وسواس فکری می شود و دائما ذهن شما را درگیر می کند. برای این که بر این استرس غلبه کنید، باید شایعات را از واقعیات تشخیص بدهید و پیگیر خبرهای مشکوک نباشید. اما رایج ترین شایعات در خصوص کرونا کدامند؟

شایعات مربوط به کرونا:

شایعات می توانند موجب افزایش اضطراب، ضعف سیستم ایمنی، اختلالات روانی و دامن زدن به شایعات بیشتری باشند. شایعاتی که در خصوص کرونا مطرح شده اند شامل:

۱-ویروس کرونا، تنها سالمندان را مبتلا می کند.

احتمال ابتلا به ویروس کرونا بستگی به توان سیستم ایمنی بدن دارد. در واقع افرادی که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند بیش از دیگران در معرض ابتلاء هستند و این موضوع ارتباطی به سن افراد ندارد.

۲-بسته هایی که از چین آمده اند، ناقل ویروس هستند.

یکی دیگر از شایعات این است که برخی فکر می کنند که نامه یا بسته های ارسال شده از چین ناقل ویروس هستند. در حالی که ویروسکرونا بر روی اشیاء نمی تواند زمان زیادی زنده بماند.

۳-ویروس از طریق حیوانات خانگی انتقال می یابد.

کرونای حیوانی با کرونای انسانی تفاوت دارد و کرونای حیوانات به انسان قابل انتقال نیست. تنها لازم است اگر حیوانات را لمس کردید دست هایتان را بشوئید.

۴-آنتی بیوتیک ها کرونای جدید را درمان می کنند.

آنتی بیوتیک ها کاربردی در درمان ویروس کرونا ندارند و تنها برای درمان بیماری هایی با منشاء باکتری استفاده می شوند. بنابراین از مصرف آنتی بیوتیک ها جدا خودداری کنید.

۵-داروی کرونا تولید شده است.

با این که تحقیقات آغاز شده است اما هنوز دارو یا واکسن کرونا تولید نشده است. تولید چنین دارویی نیاز به زمان زیاد و آزمایش های متعدد دارد.

پیشنهاداتی برای مدیریت استرس

برای کنترل استرس و تقویت سیستم ایمنی بدن موارد زیر را رعایت کنید:

 • توکل بخدا و تکیه به قدرت بی انتها الهی بهترین آرامش دهنده قلب و ذهن شما است
 • استراحت و خواب کافی
 • مثبت اندیشی
 • دریافت اطلاعات واقعی و علمی
 • داشتن عادت های سالم در زندگی
 • ایجاد ارتباطات سالم اجتماعی برای کاهش استرس
 • سرگرم بودن و پرهیز از بیکاری
 • همراهی با خانواده
 • یوگا و مدیتیشن 
 • ورزش و پیاده روی  با رعایت پروتکل های بهداشتی
 • پرهیز از پیگیری بیش از حد اخبار
 • در صورت نیاز، مراجعه به مشاور

گفتگو درباره کرونا و پرهیز از شرایط استرس زا

اطلاع داشتن از بیماری کرونا و جزئیات آن خوب است اما چند نکته را باید در نظر داشت. صحبت کردن درباره ویروس کرونا و ابتلا به این ویروس، نیاز به دانش و تخصص کافی دارد. گاهی در اظهارنظر ها و نقل قول ها، راهنمایی های اشتباهی می شنویم که هیچ مبنای علمی ندارند و اظهارنظرها و تصورات شخصی هستند. سعی کنیم به شایعه ها دامن نزنیم و برای دیگران مشکل درست نکنیم. از طرف دیگر زیاد حرف زدن درباره کرونا و ایجاد ترس، موجب افزایش استرس و در نتیجه کاهش مقاومت بدن در برابر بیماری و کاهش سطح ایمنی بدن است.

نظرات شما

دیدگاهها بسته است.