نحوه استفاده از ماسک

بازتولید : راهنمای جامع استفاده از ماسک

12:56520

اگر استفاده از ماسک تنفسی از شما در مقابل بیماری‌های عفونی مانند کووید ۱۹ محافظت می‌کند، آیا روش مناسبی برای استفاده از آن‌ها وجود دارد؟ برای پاسخ به این سوال ادامه این مطلب را بخوانید.

ماسک جراحی چیست؟

ماسک جراحی یک ماسک شل و یکبار مصرف است که مستطیل شکل می‌باشد. این ماسک دارای نوار یا کش‌های الاستیک است که می‌تواند در پشت گوش یا پشت سر شما گره بخورد تا ماسک را ثابت نگه دارد. یک نوار فلزی ممکن است در قسمت بالای ماسک جراحی وجود داشته باشد که می‌توانید برای تنظیم ماسک در اطراف بینی خود آن را تغییر شکل دهید.

یک ماسک جراحی سه لایه که به درستی پوشیده شده ممکن است از انتقال میکروارگانیسم‌های ذرات بزرگ ناشی از قطرات، اسپری‌ها و ترشحات جلوگیری کند. همچنین پوشیدن ماسک ممکن است احتمال تماس دست به صورت را کاهش دهد.

لایه‌های ماسک جراحی به شرح زیر است:
 • لایه بیرونی از نفوذ آب، خون و مایعات بدن جلوگیری می‌کند.
 • لایه میانی عوامل بیماری زای خاصی را فیلتر می‌کند.
 • لایه داخلی رطوبت و عرق را از هوای بازدم جذب می‌کند.

با این حال، لبه‌های ماسک‌ها، چون اطراف بینی یا دهان شما باز است عایق محکمی را ایجاد نمی‌کنند. بنابراین، استفاده از ماسک‌های جراحی نمی‌توانند ذرات کوچک موجود در هوا مانند ذرات منتقل شده توسط سرفه یا عطسه را فیلتر کنند.

چه موقع باید ماسک تنفسی بزنید؟

سازمان بهداشت جهانی (WHO) توصیه می‌کند فقط در صورت شرایطی مثل تب، سرفه یا سایر علائم تنفسی از ماسک تنفسی استفاده کنید.

هنگام مراقبت از کسی که بیماری تنفسی دارد، در این حالت اگر در فاصله ۱.۸۲ متری  یا نزدیک به فردی که مریض است قرار دارید، حتما ماسک بزنید.

اگرچه ماسک جراحی از نفوذ قطرات تنفسی جلوگیری می‌کند، اما نمی‌تواند از شما در مقابل ویروس معروف کرونا محافظت کند. دلیل آن این است که ماسک‌های جراحی ذرات کوچک‌تر موجود در هوا را فیلتر نمی‌کنند و به طور کامل روی صورت شما نمی‌شیند، بنابراین ذرات موجود در هوا می‌توانند از قسمت‌های کناری به داخل ماسک نشت کنند.

برخی از بررسی‌ها نشان داده‌اند که ماسک‌های جراحی از قرار گرفتن در معرض بیماری‌های عفونی در اجتماعات یا محل‌های عمومی جلوگیری نمی‌کنند.

در حال حاضر، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) به مردم، پوشیدن ماسک‌های جراحی یا فیلتردار n95 را برای محافظت در برابر بیماری‌های تنفسی مانند کووید ۱۹ توصیه نمی‌کنند. ارائه دهندگان خدمات بهداشتی به این ماسک‌ها نیاز دارند و در حال حاضر با کمبود آن‌ها مواجه هستند.

با این حال، در مورد کووید ۱۹، CDC به عموم مردم توصیه می‌کند که از ماسک پارچه‌ای استفاده کنند تا از شیوع بیماری جلوگیری شود.

نحوه استفاده از ماسک جراحی

اگر می‌خواهید از ماسک جراحی استفاده کنید، مراحل زیر را به درستی انجام دهید.

نحوه استفاده صحیح از ماسک صورت

قبل از پوشیدن ماسک، دستان خود را حداقل ۲۰ ثانیه با آب و صابون بشویید یا دست‌های خود را کاملاً با ضدعفونی کننده دست حاوی الکل آغشته کنید.

مطمئن شوید که ماسک سوراخ یا پارگی نداشته باشد.

قسمت رنگی ماسک را به سمت بیرون قرار دهید.

در صورت امکان‌، اطمینان حاصل کنید که نوار فلزی در بالای ماسک قرار دارد و در مقابل پل بینی شما قرار گرفته است.

اگر ماسک دارای موارد زیر است:

حلقه‌های گوش: ماسک را توسط هر دو حلقه گوش نگه دارید و یک حلقه را بر روی هر گوش قرار دهید.

کش: ماسک را توسط کش‌های بالا نگه دارید. کش‌های بالایی را در نزدیکی فرق سر خود ببندید. کش‌های پایین را نزدیک به پشت گردن خود ببندید.

بندهای دوگانه الاستیک: بند بالا را روی سر خود بکشید و آن را در مقابل فرق سر خود قرار دهید. بند پایین را روی سر خود بکشید و آن را برخلاف پشت گردن خود قرار دهید.

نوار بالایی فلزی: این نوار که قابلیت خم شدن دارد را با فشار دادن انگشتتان به شکل بینی خود قالب دهید.

در نهایت قسمت پایینی ماسک را روی دهان و چانه خود بکشید. مطمئن شوید که ماسک کاملاً اندازه باشد. پس از زدن ماسک دیگر آن را لمس نکنید. اگر ماسک خیس یا مرطوب شد، آن را با ماسکی جدید جایگزین کنید.

هنگام پوشیدن ماسک جراحی چه کارهایی نباید انجام شود.

پس از پوشیدن صحیح ماسک، موارد احتیاطی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید تا عوامل بیماری زا را به صورت یا دستان خود منتقل نکنید.

این کارها را انجام ندهید:

 • دست زدن به ماسک پس از اینکه روی صورتتان قرار گرفت، زیرا ممکن است عوامل بیماری زا بر روی آن باشد.
 • آویزان کردن ماسک تنها از یک گوش.
 • آویزان کردن ماسک دور گردنتان.
 • در هم گره زدن کش‌ها.
 • استفاده مجدد از ماسک‌های یکبار مصرف
 • اگر مجبورید ماسک صورت را هنگام پوشیدن لمس کنید، ابتدا دستان خود را بشویید. حتماً دست‌های خود را نیز بعد از دست زدن به آن شسته و یا از ضدعفونی کننده دست استفاده کنید.

نحوه برداشتن و دور انداختن یک ماسک جراحی

مهم است که ماسک  را به درستی دربیاورید تا اطمینان حاصل کنید که هیچ میکروبی را به دست یا صورت خود منتقل نمی‌کنید. همچنین مطمئن شوید که ماسک را با خیال راحت دور می‌اندازید.

مراحل در آوردن ماسک تنفسی

قبل از در آوردن ماسک، دستان خود را به خوبی بشویید یا از ضدعفونی کننده دست استفاده کنید. از لمس کردن ماسک خودداری کنید، زیرا ممکن است آلوده باشد. آن را فقط توسط حلقه‌ها، کش‌ها یا بندها نگه دارید.

 ماسک را با دقت از روی صورت خود جدا کنید درست هنگامی که:

هر دو حلقه گوش را در‌آوردید، یا ابتدا قسمت پایین را جدا کنید و بعد قسمت بالا را. ابتدا باند پایین را با بلند کردن آن بر روی سر خود بردارید، سپس همین کار را با باند بالا انجام دهید. با نگه داشتن حلقه‌های ماسک، کش‌ها یا بندها‌، ماسک را در سطل زباله دور بریزید.

بعد از برداشتن ماسک، دستان خود را کاملاً بشویید یا از ضدعفونی کننده دست استفاده کنید.

ماسک تنفسی N95 چیست؟

ماسک تنفسی N95 از نظر اندازه و فرم متناسب با صورت شما است. از آنجا که این ماسک کاملا اندازه صورت است، امکان نفوذ ذرات موجود در هوا در اطراف ماسک بسیار کمتر خواهد بود. N95 ها همچنین می‌توانند ذرات کوچک موجود در هوا را به طور مؤثرتر فیلتر کنند.

نکته اصلی ماسک تنفسی N95 ، داشتن اندازه متناسب با صورت شما است. پزشکانی که مراقبت مستقیم از بیمار را انجام می‌دهند، سالانه توسط یک متخصص واجد شرایط آزمایش می‌شوند تا مطمئن شوند که ماسک N95 آن‌ها کاملا متناسب با صورتشان است.

ماسک تنفسی N95 با داشتن سایزی مناسب معمولاً عوامل بیماری زا را در هوا بسيار بهتر از ماسك جراحي تصفيه مي‌كند. ماسک‌هایی که با دقت آزمایش شده و دارای گواهینامه برای حمل نام N95 هستند می‌توانند تا ۹۵ درصد از ذرات آزمایشی کوچک (۰.۳ میکرون) را مسدود کنند. اما آن‌ها همچنان محدودیت‌های خود را دارند.

با این وجود، سازمان غذا و دارو (FDA) به عموم مردم استفاده از ماسک‌های N95 برای محافظت در برابر بیماری‌های تنفسی مانند کووید ۱۹ را توصیه نمی‌کند. در صورتی که اندازه صورتتان نباشد، نمی‌توانند ذرات ریز هوا را که باعث بیماری می‌شوند فیلتر کنند.

طبق گفته FDA، بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به عفونت جلوگیری از قرار گرفتن در معرض ویروس است و توصیه می‌کند که فاصله‌های اجتماعی را رعایت کرده و شستشوی مکرر دست را انجام دهید.

نتایج یک بررسی سیستماتیک در سال ۲۰۱۶ هیچ تفاوت معنی داری بین ماسک تنفسی N95 و ماسک‌های جراحی در هنگام استفاده توسط کارکنان بهداشت و درمان برای جلوگیری از انتقال عفونت‌های حاد تنفسی در محیط‌های کلینیکی نشان نداد.

چه چیزی برای جلوگیری از عفونت بهتر است؟

اگر بیماری تنفسی دارید، بهترین راه برای به حداقل رساندن انتقال، جلوگیری از تماس با سایر افراد است. در صورتی که می‌خواهید از ابتلا به ویروس جلوگیری کنید، فقط فاصله خود را از دیگران رعایت کنید.

برای کاهش خطر انتقال ویروس و یا تماس با آن، سازمان بهداشت جهانی توصیه‌های زیر را می‌کند:
 • شستشوی صحیح و مکرر دستان خود را با صابون و آب به مدت حداقل ۲۰ ثانیه به طور همزمان تمرین کنید.
 • اگر دسترسی به آب و صابون ندارید، از ضدعفونی کننده دست استفاده کنید که حداقل ۶۰ درصد الکل داشته باشد.
 • از تماس با صورت، دهان و چشم خودداری کنید.
 • فاصله خود را از دیگران حفظ کنید. فاصله توصیه شده حداقل ۱.۸۲ متر  می‌باشد.
 • تا زمان بهبودی کامل از رفتن به مکان‌های عمومی خودداری کنید.
 • در خانه بمانید و استراحت کنید.

نتیجه گیری

ماسک‌های جراحی ممکن است در برابر ذرات بزرگ‌تر موجود در هوا از شما محافظت کنند، در حالی که ماسک‌های تنفسی N95 محافظت بهتری در برابر ذرات کوچک‌تر دارند.

پوشیدن و درآوردن صحیح این ماسک‌های صورت ممکن است در محافظت از شما و حفظ سلامت اطرافیانتان در برابر انتقال یا ابتلا به عوامل بیماری زا کمک کند.

اگرچه ماسک صورت ممکن است به کاهش شیوع برخی ارگانیسم‌های ایجاد کننده بیماری کمک کند، شواهد نشان می‌دهند که استفاده از ماسک تنفسی ممکن است همیشه هم از شما یا دیگران در برابر برخی عوامل بیماری زا محافظت نکند.

چند نکته بهداشتی را هنگام استفاده از ماسک رعایت کنید:

– اگر سالم هستید، جهت جلوگیری از انتقال ویروس کرونا از شخصی که مشکوک به این بیماری است، باید از ماسک استفاده کنید.

–  اگر سرفه یا عطسه می کنید، حتما باید از ماسک استفاده کنید.

– دقت داشته باشید که ماسک تنها در مواقعی موثر است که علاوه بر استفاده از آن، حتما شستن مکرر دست با آب و صابون یا ضدعفونی دست با محلول الکلی نیز مدنظر قرار گیرد.

– اگر از ماسک استفاده می‌کنید، باید بدانید که چگونه به درستی می‌توان از آن استفاده کرد.

– دقت داشته باشید که ماسک‌ها اندازه‌های مختلفی دارند و بنابراین باید ماسک در اندازه مناسب را انتخاب کنید.

– برای کودکان از ماسک‌های مناسب برای اندازه صورت آنها استفاده کنید.

بنابر اعلام انجمن علمی آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت ایرانیان، ماسک ها سه لایه دارند؛ یک لایه بیرونی که رنگی است که مخصوص دفع خارجی مایعات است و همواره باید رو به بیرون باشد، ‌ یک لایه میانی که دیده نمی‌شود و به عنوان مانعی برای ورود ذرات ریز بوده و یک لایه داخلی که سفید رنگ است و وظیفه جذب رطوبت را دارد. این لایه همواره باید به طرف دهان شما باشد. باید توجه کرد که ماسک‌هایی که ویژگی‌های ذکر شده را ندارند توصیه نمی‌شوند. زیرا نمی‌توانند محافظت کافی در برابر بیماری‌های عفونی منتقل شده توسط قطرات تنفسی را ایجاد کنند.

– قبل از استفاده از ماسک، باید دستان خود را با محلول الکلی ۷۰ درصد و یا با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه تمیز کنید.

– حین استفاده دست را در داخل کش‌ها کرده و ماسک را روی بینی و دهان خود قرار دهید و بدین ترتیب کش‌ها را پشت گوش بیندازید.

– دهان و بینی خود را کاملا با ماسک بپوشانید و مطمئن شوید که هیچ شکافی بین صورت و ماسک شما وجود ندارد.

– ماسک قسمت ضخیمی دارد (نوار فلزی کوچک) که باید حتما در بالا روی بینی قرار گیرد. بعد از قرارگیری، قسمت ضخیم راکه روی بینی و گونه‌ها است، فشار می دهیم تا هیچگونه هوایی وارد نشود.

– قسمت پایین ماسک را حتما باید تا زیر چانه کشید.

– در حین استفاده از ماسک، از لمس کردن ماسک جدا خودداری کنید. در صورت ضرورت، دستان خود را با محلول ضدعفونی کننده الکل ۷۰ درصد و یا آب و صابون تمیز کنید.

– زمانی که ماسک مرطوب شود، کارایی خود را از دست می دهد. بنابراین، ماسک را باید با یک ماسک جدید جایگزین کنید و از ماسک‌های یکبار مصرف دوباره استفاده نکنید.

– جهت دفع ماسک، حتما از قسمت کش ها ماسک را در بیاوریم (جلوی ماسک را لمس نکنید) و در کیسه‌ای گذاشته و آن را در سطل زباله (در صورت امکان سطل درب دار) بیندازیم.

– دقت کنید هنگام دفع ماسک دست‌تان با لایه بیرونی تماس نداشته باشد.

– بعد از دور انداختن ماسک حتما دست‌های خود را با محلول الکلی ۷۰ درصد و یا آب و صابون بشویید.

منبع
محتوی اختصاصی
لینک کوتاه
https://setadcorona.com /?p=4449

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند