ارتقای مهارت های اجتماعی کودکان

ارتقای مهارت های اجتماعی کودکان

02:55190

مهارت اجتماعی به مجموعه مهارت هایی اطلاق می شود که فرد را قادر میسازد با دیگران ارتباط موثر داشته و زمینه موفقیت های فردی، خانوادگی و اجتماعی فرد را بنیان می گذارد.

بگذارید فرزندتان اوقاتی را با بچه های دیگر سپری کند، زیرا مهارت های اجتماعی تنها از طریق تمرین کسب می شوند.

کودکان باید یاد بگیرند وسایلشان را به دیگران بدهند، نوبت بگیرند، همکاری کنند، مذاکره نمایند، با دیگران کنار بیایند و نحوه واکنش دیگران نسبت به اعمال خود را پیش بینی نمایند.

مهارت های آمیزش با همسالان با مهارت های تعامل با بزرگ تر ها کاملا فرق دارد و درس های اجتماعی دوران کودکی برای اینکه فرد در نوجوانی و بزرگسالی از نظر اجتماعی موفق باشد از اهمیت زیادی برخوردارند.

برای کودکان کم سن تر، بازی های گروهی یا رفتن به کودکستان حتی اگر دو سه روز در هفته باشد، بسیار سودمند است.

کودکان بزرگ تر را باید به فعالیت های بعد از مدرسه تشویق کرد تا روح همکاری را تجربه کنند و از رفاقت لذت ببرند.

از دوستان مورد اطمینان فرزند خود بخواهید بعد از مدرسه به خانه شما بیایند و کودک خود را نیز به خانه آن ها بفرستید.

گهگاه یکی از دوستان فرزندتان را به گردش دعوت کنید. رابطه ایی که ضمن گردش بین دو کودک بقرار می شود می تواند منجر به دوستی عمیق تری گردد که ممکن است به محیط مدرسه کشیده شود. این فرصت به خصوص برای کودکان کم رو بسیار مغتنم است.

کودکان و نوجوانان برای اینکه مانند همسالان خود شوند تحت فشار خیلی زیادی قرار می گیرند. کودکان می خواهند همان کاری را بکنند که همه بچه های دیگر انجام می دهند. اینکه بچه های دیگر چه کار می کنند در جوامع مختلف متفاوت است. مدل مو، نحوه لباس پوشیدن و نوع موسیقی، زمینه های معمول درگیری بین نوجوانان و والدین هستند. اما باید دانست در دوران نوجوانی که نوجوان تلاش می کند بفهمد کیست و چه می خواهد، تعلق داشتن به گروهی که شیوه و منش خاصی دارد در شکل دادن به هویت نوجوان و ایجاد امنیت روانی برای او نقش بسیار ارزنده ایی دارد.

در این دوران والدین باید از یک سو نیاز نوجوان برای کسب هویت مستقل را بپذیرند و از سوی دیگر در جنبه هایی که به سلامت جسمانی و امنیت روانی فرزندشان مربوط می شود، محدودیت های قاطعی را وضع نمایند.

اگر فرزند شما تجارب اجتماعی کافی داشته باشد و از این نظر احساس شایستگی کند، بهتر می تواند در مواقعی که همراهی با همسالان برای او خطرساز است در برابر فشار آن ها مقاومت کند و عزت نفس خود را نیز حفظ کند.

منبع
محتوی اختصاصی
لینک کوتاه
https://setadcorona.com /?p=3446

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند