احتمال ابتلای دوباره به ویروس کرونا تایید شد
۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۶
شناسه : 2444
بازدید 6
روند تکامل ویروس کرونا محققان هنگ کنگی می­گویند ممکن است فرد دوباره مبتلا به کرونا شود. افراد بارها در فضای مجازی ابتلای مجدد به کووید-19 را مطرح کرده ­اند. اما دانشمندان به این مسئله مشکوک بودند و می­گفتند شواهدی دال بر بروز این اتفاق وجود ندارد.
ارسال توسط : نویسنده : تحریریه منبع : ستاد کرونا
پ
پ

مدک جدید مربوط به مردی ۳۳ ساله اهل هنگ کنگ است که اولین بار در ماه مارس به این بیماری مبتلا شد. او بعد از بروز علائمی مانند سرفه، گلودرد، تب و سردرد به­ مدت سه روز تست کرونا داد و بعد از این­که آزمایش کرونای او در ماه آوریل دوبار منفی اعلام شد، از بیمارستان مرخص شد. این خبر نقیض تحقیق دیگری است که اخیرا منتشر کردیم، که بیان می کرد احتمال ابتلای مجدد به کرونا بسیار کم است.

این مرد در ۱۵ آگوست از سفر اخیر خود به اسپانیا و بریتانیا (کشورهایی که اخیرا آمار مبتلایان به ویروس کرونا در آن­ها افزایش داشته است) به هنگ کنگ بازگشت و در فرودگاه با استفاده از تست بزاق دهان مورد آزمایش کووید-۱۹ قرار گرفت. جواب آزمایش مثبت بود ولی این­بار هیچ علامتی نداشت. سپس برای نظارت و کنترل بیشتر به بیمارستان فرستاده شد. حجم ویروس (مقدار ویروس در بدن فرد) به مرور زمان کاهش پیدا کرده بود و نشان می­داد سیستم ایمنی به ­صورت خودکار درحال مبارزه با ویروس است.

موضوع مهم در رابطه با این اتفاق این است که هر بار این فرد بستری می­شد، پزشکان ژنوم ویروسی را که به آن آلوده شده بود کنار هم قرار می­دادند. ژنوم ویروس در هر بیماری متفاوت بود و نشان می­داد ویروس طی ۴ ماه فاصله بین هر بیماری جهش یافته یا تغییر کرده است. همچنین ثابت می­کند احتمال ابتلای مجدد بیماری در یک فرد وجود دارد.

متخصصان سازمان جهانی بهداشت در گفتگوی خبری به این پرونده واکنش نشان دادند: ماریا وانکرخوف، فوق تخصص بیماری­های عفونی عضو سازمان جهانی بهداشت در ژنو، سوئیس، می­گوید: «دانش جدید درمورد این بیماری این است که بدن نسبت به ویروس واکنش ایمنی نشان می­دهد اما هنوز مشخص نیست واکنش سیستم ایمنی تا چه اندازه قدرتمند است و این مصونیت تا چه مدت باقی می­ماند.»

تحقیق روی این فرد درحال آماده ­سازی برای انتشار در مجله­ ی بیماری­ های عفونی بالینی است. متخصصان می­گویند این نتیجه به­ منزله­ ی زنگ خطر نیست اما در زمینه­ ی ایجاد ایمنی گله ­ای و تلاش برای تهیه­ ی واکسن و روش درمان موثر اهمیت دارد.

گرگوری پولند، متخصص ایمن ­شناسی و تولید واکسن از کلینیک مایو در راچستر می­گوید: «به نظر می­رسد این شواهد به علت توالی و تفکیک دو ویروس متفاوت بسیار روشن است. مسئله­ ی مهمی که هنوز اطلاعی از آن نداریم این است که این اتفاق چند بار می­افتد.» برای این­که بدانیم این پرونده جزو استثنائات بوده یا اغلب اتفاق می­افتد به تحقیقات بیشتر نیاز داریم.»

تجارب گذشته راهنمای تجربه ­های فعلی است

پولند می­گوید مردم نباید تا زمانی­که اطلاعات بیشتر به دست نیاورده­ ایم از احتمال ابتلای مجدد به ویروس کرونا نگران باشند.

این اتفاق درمورد سایر ویروس­های کرونا (ویروس­هایی که باعث سرماخوردگی می­شوند) نیز رخ می­دهد. این ویروس­ها هر سال با گردش در سراسر دنیا کمی تغییر می­کنند. این مسئله باعث می­شود به گسترش ادامه دهند و دردسر بیشتری درست کنند.

این وضعیت درمورد آنفلونزای فصلی نیز صادق است. به­ همین دلیل افراد باید هر سال برای آنفلونزا واکسن بزنند و واکسن­های آنفلونزا هر سال تغییر می­کند تا با ویروس آنفلونزا که همواره در حال تکامل و تغییر است مقابله کند. پولند می­گوید:« هشتاد سال است که واکسن آنفلونزا تولید می­کنیم و همین حالا آزمایش ­های بالینی در حال انجام است تا واکسن­های بهتر و جدیدتر آنفلونزا تهیه شود.»

شواهد دیگری دال بر تغییر ویروسی که باعث ابتلای فرد به کووید-۱۹ می­شود نیز وجود دارد. محققان مرکز پزشکی هوارد هیوز در دانشگاه راکفلر نیویورک اخیرا با استفاده از قسمت کلیدی ویروس SARS-CoV-2 (ژنتیک ویروس برای تولید پروتئین) چند بار متوالی سلول انسانی را آلوده کردند. دانشمندان آلوده شدن سلول به ویروس­های نسل جدید را مورد مشاهده و بررسی قرار دادند. به ­مرور زمان، ژن بعضی از ویروس­های تازه تکثیرشده دستخوش تغییر می­شد تا بعد از حمله­ ی دانشمندان به ویروس از طریق آنتی ­بادی­ های خنثی­ ساز زنده بماند. این آنتی­ بادی­ ها یکی از اصلی­ترین سلاح­های مورد استفاده توسط سیستم ایمنی برای شناسایی و از بین بردن ویروس است.

اگرچه این تحقیق هنوز به مرحله­ ی انتشار نرسیده است، یعنی هنوز به تایید سایر متخصصان و دانشمندان نرسیده، نویسندگان می­گویند یافته­ ها نشان می­دهد ویروس می­تواند به ­نحوی تغییر کند تا برای حمله به سیستم ایمنی آماده باشد. نویسندگان اواسط جولای مطرح کردند اگر این نتایج درست باشد، احتمال ابتلای مجدد (به­ خصوص در افرادی که واکنش سیستم ایمنی­شان در مواجهه­ ی اولیه با ویروس ضعیف بوده) وجود دارد.

خبر خوب: شاید این مورد استثنا باشد!

به ­نظر می­رسد این اتفاق درمورد مرد اهل هنگ کنگ حقیقت دارد. وقتی پزشکان خون او را برای بررسی آنتی ­بادی مورد آزمایش قرار دادند، دریافتند هیچ آنتی­ بادی در بدن او وجود نداشت. یعنی یا واکنش سیستم ایمنی او در اولین مواجهه با ویروس ضعیف بوده یا آنتی­ بادی­ هایی که طی اولین بار در بدن او تولید شده بود به مرور زمان از بین رفت. اما بدن او طی دومین بیماری به سرعت آنتی­ بادی بیشتری تولید کرد که نشان می­دهد بیماری دوم مانند عامل تقویت­ کننده سیستم ایمنی او را قوی­تر ساخت. احتمالا به همین دلیل برای بار دوم هیچ علامتی از خود نشان نداد.

پولند می­گوید این خبر خوبی است. یعنی بدن می­تواند در مبارزه با ویروس کرونا قوی­تر و بهتر شود و یک بار ابتلا به ویروس به این معنی است که بار دوم شدید نخواهد بود. اما این حقیقت که ویروس می­تواند به این سرعت تغییر کند روی تلاش برای تولید واکسن تاثیر می­گذارد.

پولند می­گوید:«به نظر من یکی از چالش­های احتمالی این است که باید دوز واکسن را بالا ببریم. سوال این­جاست که تناوب انجام این کار به چه صورت خواهد بود.» این مسئله به سرعت تغییر ویروس و تناوب ابتلای مجدد به بیماری در دنیای واقعی بستگی دارد.

پولند با اشاره به فاصله­ ی بین بیماری مرد هنگ کنگی می­گوید:« فاصله­ی ۴ ماه کمی برایم تعجب­ آور است. از این­که کسی زمستان گذشته بیمار شود و زمستان امسال هم دوباره مبتلا شود تعجب نمی­کنم.»

همچنین می­توان نتیجه گرفت روش­های درمان براساس ایجاد مصونیت مانند بازیابی پلاسما و آنتی ­بادی مونوکلونال به مرور زمان کمک زیادی نمی­کند زیرا ممکن است ویروس طوری تغییر کند که بتواند درمان را دور بزند.

در روش بازیابی پلاسما، دوز غلیظ­ شده ای از آنتی­ بادی افرادی که از کووید-۱۹ جان سالم به در بردند به بیمار تزریق می­شود. با تغییر ویروس، دیگر آنتی بادی پلاسما برای بیماری­ های آتی موثر واقع نمی­شود.

شرکت­های داروسازی از قدرت آنتی ­بادی مونوکلونال به­ عنوان درمان قدرتمند برای سرطان و سایر بیماری­ها استفاده می­کنند. آنتی ­بادی مونوکلونال، که در آزمایشگاه تولید انبوه می­شود، مکانیزم طبیعی بدن علیه پاتوژن را تقلید می­کند. درست همان­طور که ویروس می­تواند نسبت به ایمنی طبیعی مقاوم شود، می­تواند طوری تغییر کند که بتواند درمان­ های آزمایشگاهی را دور بزند. بعضی از شرکت­های داروسازی که در حال تولید آنتی­ بادی مونوکلونال برای مبارزه با ویروس کرونا هستند از قبل با تهیه­ ی کوکتل ­های آنتی­بادی که برای ناتوان ساختن ویروس از طریق مسدود کردن آن طراحی شده برای این احتمال آماده شده ­اند تا ویروس نسبت به روش درمان مقاوم نشود.

پولند می­گوید: «هنوز به اطلاعات بیشتر نیاز داریم. حالا که شواهد این اصل با وجود پرونده­ ی این آقا به تایید رسیده و با علم به فصلی بودن ویروس کرونا، باید به بررسی این نکته بپردازیم که این اتفاق تا چند بار تکرار می­شود.»

نظرات شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت منتشر خواهد شد.
  • پیام های حاوی محتوی نامناسب ، غیر اصولی و سیاسی منتشر نخواهد شد.
  • پیام های تبلیغاتی و غیر مرتبط منتشر نخواهد شد.
  • نظرات باید در فضای این مطلب و موضوع فعالیت سایت باشد.