آمار جستجو از کرونا به ما چه می گوید؟
۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۴
شناسه : 2320
بازدید 12
آمار جهانی در نتایج کرونا میزان تطبیق علائم با میزان آمار رسمی مبتلایان همبستگی زیادی دارد. اما نکته نگران کننده، روند رشدی است که از شهریورماه دوباره شروع شده است
ارسال توسط : نویسنده : تحریریه منبع : ستاد کرونا
پ
پ

شیروع ویروس کرونا یا کووید-۱۹ یک اتفاق پیش‌بینی نشده با تاثیرات جهانی بود. کرونا باعث ایجاد تداخل در زندگی و روزمره اکثریت مردم شد و این تداخل نتایج غیر منتظره‌ای نیز همراه با خود داشت. این نتایج از تغییر شرایط زندگی شروع شده و به مواردی مانند سبک زندگی، ارتباطات فردی، رفتار خرید و مصرف نیز رسید. کرونا باعث شد که اطلاع‌رسانی و عدم دسترسی راحت به دانش موثق در ایران و جهان کمبود خود را نشان دهد.

تا به امروز بیش از ۱۰۰ مقاله مرتبط با کرونا شامل علائم، علائم جدید، واکسن‌ها و همچنین علائم مختلف گوارشی و پوستی و … منتشر شده است نتیجه انتشار این محتوا در بلاگ و شبکه‌های اجتماعی، اطلاع‌رسانی محتوای معتبر به میلیون‌ها ایرانی بود. داده‌های استخراج شده از این کمپین محتوایی، می‌تواند برای تمام کسب‌وکارهایی که شاید هنوز به اهمیت محتوا پی‌نبرده‌اند کمک کند.

جمله معروفی راجع به رفتار آدم ها هنگام جستجو کردن وجود دارد که می گوید: “آدم ممکنه به همسرش دروغ بگه، ولی به گوگل نه!“. اگر شما هم این جمله را شنیده باشید می دانید که یکی از بهترین منابع برای تحلیل رفتار انسان ها آمار جستجو است. از همین رو تصمیم گرفتیم تا داده های جستجو مربوط به ویروس کرونا را از اسفندماه ۹۸ تا مهرماه ۹۹، بعد از گذشت ۷ ماه، را تحلیل کنیم و نتایج را با شما به اشتراک بگذاریم.

۱٫ روند جستجوی کرونا

از ابتدای اسفندماه کرونا به تیتر ۱ همه وبسایت ها و خبرگزاری ها تبدیل شد. در همین حین در تیم ما با توجه به مسئولیتی که در حوزه صنعت سلامت دارد، شروع به انتشار محتوا در این زمینه کردیم. با توجه به سرعت، حجم و کیفیت محتوای تولید شده ، در کلمات کلیدی مربوط به کرونا به زودی رتبه های صفحه اول را کسب کردیم و کم کم جایگاه های اول در کلمات کلیدی مثل “علائم کرونا” به ما تعلق گرفت.

نکته دیگر افت میزان جستجو بعد از اوجی که در ۲۰ تیرماه داشت می تواند نشان دهنده حس بی تفاوتی ما با توجه به روند ثابت آمار رسمی مبتلایان کرونا باشد. یعنی با توجه به اینکه از خرداد ماه تا شهریورماه، تعداد مبتلایان تغییر چندانی نداشته است و درنتیجه ما کم کم بی حس شدیم. اما دوباره از مهرماه و با جهش تعداد مبتلایان، آمار رو به رشد جستجو منطقی به نظر می رسد.

۲٫ روند جستجو علائم کرونا

علائم اصلی کرونا شامل تب، تنگی نفس، سرفه، بی حالی، خستگی، سردرد، از دست دادن حس بویایی و چشایی است. با توجه به آمار جستجو علائم کرونا می توانیم آمار رسمی را محک بزنیم.

همانطوری که در نمودار بالا قابل مشاهده است، میزان تطبیق علائم با میزان آمار رسمی مبتلایان همبستگی زیادی دارد. اما نکته نگران کننده، روند رشدی است که از شهریورماه دوباره شروع شده است.

امیدوارم که این نوشته داده های جالبی به شما ارائه کند. همچنین آرزومندم که ویروس کرونا هرچه سریعتر در زندگی ما کمرنگ تر و کمرنگ تر شود.

نظرات شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت منتشر خواهد شد.
  • پیام های حاوی محتوی نامناسب ، غیر اصولی و سیاسی منتشر نخواهد شد.
  • پیام های تبلیغاتی و غیر مرتبط منتشر نخواهد شد.
  • نظرات باید در فضای این مطلب و موضوع فعالیت سایت باشد.